• |
  • |
  • |

item sözlük – Fikir

item sözlüğü, makine mühendisliği terimlerinin ve teknik sözlük terimlerinin bir kombinasyonudur. Almanca ve İngilizce teknik terimlerle çalışan öğrencilere destek olacaktır. item sözlüğü bir web uygulaması ve bir mobil uygulama olarak ücretsizdir.

item sözlüğü şu an yaklaşık 26.000 kelimelik iki dilli (DE - EN, EN - DE) bir teknik sözlükten oluşmaktadır. Elektroteknik ve matematik temelli genel makine mühendisliği eğitimi müfredatından önemli teknik terimleri içerir. Diğer içerikler Günter Glass, das im Hueber Verlag, Ismaning "Taschenwörterbuch Maschinenbau & Elektrotechnik Deutsch – Englisch" ("Almanca-İngilizce Makine Mühendisliği ve Elektroteknik Sözlüğü") kitabından alınmıştır.

İki dilli sözlükte önemli teknik terimler metin biçiminde ve kısmen resim veya grafiklerle açıklanmaktadır. Ayrıca sözlükteki girişler konu bağlantılı diğer terimlere işaret eder.

Sözlüğe sürekli yeni girişler eklenir. Güncel girişler şu alanları kapsamaktadır: "Elektroteknik", "Ergonomi", "Üretim yöntemleri", "Taşıma tekniği", "Konstrüksiyon tekniği", "Mekanik", "Mekatronik", "Ölçüm tekniği ve sensörler" ve de "Kontrol tekniği". Bu alanlara ait anahtar kelimeler daha da kapsamlı ele alınır. "Mukavemet", "Makine dinamiği", "Matematik", "Malzeme" ve "Lean Management / Lean Production" konuları hazırlık aşamasındadır.

Sözlük girişleri için Prof. Dr.-Ing. habil. Dr. h. c. Heinrich Kern, TU Ilmenau danışmanlık yapmaktadır.

item sözlük – Uygulama

item sözlük birden fazla dili desteklemektedir (şu an sadece Almanca-İngilizce ve İngilizce-Almanca). İstediğiniz terimi arama kutusuna yazdığınızda sistem anında uygun içerikleri önerir.

Arama sonucunda item sözlüğünde mevcut olan girişler listelenir. Karşılığında bir sözlük girişinin bulunduğu anahtar kelimeler bir "G" ile işaretlenir.

Contact

item Industrietechnik GmbH
Friedenstraße 107-109
42699 Solingen

Tel.: +49 / 212 / 658 03 00
info(at)item24.com
www.item24.com

Login